Žiaci ESSMT Na exkurzii v Martinuse

Žiaci Evanjelickej spojenej školy v Martine boli na exkurzii v Martinuse

Už tradične, mesiac marec,  spájame s príchodom jari, ale nesie ešte aj jeden pekný prívlastok – mesiac knihy.

Mesiac knihy sa oslavuje už dlhé desiatky rokov. Konkrétne je to  už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu,  vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Cieľ bol naozaj jednoduchý – chceli tak podporiť záujem o knihy. Práve spomínaný Hačavský je s marcom spojený aj iným spôsobom. Práve  tento mesiac je mesiacom jeho narodenia aj úmrtia. Matej Hrebenda Hačavský bol  šíriteľ slovenskej a českej knihy, a aj keď bol slepý, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh.

Aj keď mnohí z nás už tento mesiac nevnímame tak intenzívne, u detí je to predsa len trošku inak.  Devätnásť detí, žiakov III.C,  spolu so svojou triednou učiteľkou,  Evanjelickej spojenej školy v Martine mali možnosť nahliadnúť do tzv. „kuchyne“ internetového kníhkupectva Martinus v Martine. Žiaci mali možnosť navštíviť dnes najväčšie internetové kníhkupectvo na Slovensku a druhého najväčšieho predajcu kníh celkovo.  Na exkurzii poznali  celú „púť“ knihy, od objednania až po jej doručenie.

Spoločnosť Martinus viackrát získala v nezávislých prieskumoch ocenenie „najlepší“ aj „najobľúbenejší“ internetový obchod na Slovensku. História značky Martinus sa začala písať už v roku 1990. Vtedy bolo v Martine založené jedno z prvých súkromných kníhkupectiev na Slovensku.   V roku 2000 vznikla myšlienka sprístupniť ponuku kníhkupectva aj ľuďom, ktorí nie sú z Martina, a voľba bola jednoduchá – pôvodná značka sa preniesla na internet a doplnila sa k nej koncovka .sk. Pod touto značkou fungovalo internetové kníhkupectvo dlhé roky, a až v roku 2017 sa koncovka oddelila a kníhkupectvo funguje opäť bez nej, len pod značkou Martinus.

Ľubomír Žila / 8.4.2019

 

.